Math

There are so many math sites out there with free printable pages.
Here are some we use:

Scott Foresman

Math-Drills

Super Teacher Worksheets

We try to do at least three math sheets a week. I´m already doing a lot of printing for Geography and Grammar, so I just spend fifteen minutes at night to do my own worksheets. I get ideas from these sites, and then make my own. This way, I can include lots of word problems so he really has to think.

I remember hating those endless practice sheets, my hands would cramp up. The worksheets we do are spacey and varied, and we only do extra repetition of the things he´s having a hard time with. We do math three times a week. One of those will be a 45-60 minute class in a new or more challenging area, and the others might be 30 minutes of review and practice. On practice days, he can work alone, but I try to stay close in case he has any questions.

Ideas for Word Problems

I write the word problems around familiar situations for my son, and find that it makes it all so much more comprehensible for him. For instance, he makes and sells jewelry, so I can use that. His dad is a builder, so my son has already had real life experience in construction. I always take him with me to the market, so we use that too. Here is an example of the kind of word problems we’re doing in 3rd grade:

If you have $700 to go on a week-long trip, and stay at a hotel that charges you $50 per night, $5 for breakfast, $10 for lunch and $15 for dinner, how much money will you have left over for day trips?

If you want to do the following day trips, how much more money will you need?

visit to the museum – $20
visit to the water park – $45
visit to the amusement park – $25

So, first he has to figure out how much his hotel & food expenses will be by adding and multiplying. Next, he has to figure out how much money he has left over by subtracting. Then, he has to add up the day trips and subtract their total cost by what he has left over from his initial $700 budget.

I might take it a step further and ask him how many pairs of $5 earrings he would have to sell to make the difference, so he would have to divide the difference by 5.

Here´s another one with decimals:

Let´s go to the market and buy two pounds of onion, four pounds of tomatoes, one pound of potatoes, one loaf of bread and three pounds of ground beef. How much money will we need? (use the prices below)

Tomatoes – $0.90 per pound
Bread – $4.50 per loaf
Onions – $1.25 per pound
Potatoes – $2.10 per pound

So, first he multiplies the price of each item by the quantity we need. Then he adds the sub-totals to get his total expenditure.

We do one worksheet a day. When the concepts are new, we work through them together. If they are reviews of lessons we already did together, he can do them alone.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: